Puste2 MENU
 | 

     I. W marcu papież Franciszek poprosił nas:

            O chrześcijańską odpowiedź na wyzwania bioetyki, czyli o modlitwę aby chrześcijanie wobec nowych wyzwań bioetyki zawsze się angażowali – przez modlitwę i działanie – na rzecz obrony życia.

         


         
W spocie multimedialnym rozwijającym zamysł intencji Papież powiedział: 

       „Módlmy się, abyśmy mogli udzielić chrześcijańskiej odpowiedzi na wyzwania bioetyki. Oczywiście, nauka poszła naprzód i dziś bioetyka stawia nas przed szeregiem problemów, na które powinniśmy odpowiedzieć, a nie chować głowę w piasek. Stosowanie biotechnologii musi być zawsze oparte na poszanowaniu ludzkiej godności.
       Embriony ludzkie nie mogą być traktowane jako materiał do jednorazowego użycia i wyrzucenia. W ten sposób one również stają się ofiarami kultury wykluczenia. Nie, nie można szerzyć tej kultury, która wyrządza tak wiele szkód. Albo w której zysk ekonomiczny warunkuje badania biomedyczne. Musimy zrozumieć głębokie zmiany, które się dokonują, z jeszcze głębszym, jeszcze subtelniejszym rozeznaniem. Nie chodzi tu o spowolnienie postępu technologicznego. Nie, ale chodzi o to, by mu towarzyszyć. Chodzi o ochronę zarówno ludzkiej godności, jak i postępu.
      Innymi słowy, nie możemy płacić ceny ludzkiej godności za postęp, nie. Oba te elementy idą ze sobą w parze i harmonijnie się uzupełniają. W obliczu nowych wyzwań, jakie stawia bioetyka, módlmy się, aby chrześcijanie, poprzez swoją modlitwę i działania społeczne, promowali obronę życia”.


     II. Z nauczania papieskiego o różańcu List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae o Różańcu Świętym, 27
            W 28. punkcie listu Papież Jan Paweł II przestrzega nas przed pozornie atrakcyjnymi formami medytacji, które atrakcyjnie opakowane, zaprezentowane, mogą być nie do pogodzenia z chrześcijańskim podejściem do tej formy duchowości. Papież zapowiada również kilka szczegółów, które poleci wiernym jako ulepszenie modlitwy kontemplacyjnej, którą jest różaniec.

            III. Aktualności

            1. Aktualizacją treści w gablocie różańcowej zajmie się w marcu róża druga, koedukacyjna św. Jana Kantego.
            2. Dyżury modlitewne w środowe wieczory marca i kwietnia podejmą

Data

Róża

Zelator

Część Różańca

9 marca 2022

IX, św. Kazimierza Królewicza

p. Stanisław Gil

Chwalebna

16 marca 2022

X, bł. Stefana Wyszyńskiego

p. Milena Suliga

Radosna

23 marca 2022

I , św. Rity

p. Mariola Kubicz

Światła

30 marca 2022

II, św. Jana Kantego

ks. Zbigniew Zięba

Bolesna

6 kwietnia 2022

III, św. Moniki 

p. Władysława Tekiela

Chwalebna

           
      2. Dyżury modlitewne w środowe wieczory marca i kwietnia podejmą
      3. Prosimy o modlitwę o pokój na świecie, o zaniechanie agresji sowieckiej na Ukrainę, o niegasnące bohaterstwo dla broniących swej Ojczyzny i o wieczny pokój dla poległych.
            Warto wesprzeć również modlitwą proces nawrócenia sakramentalnego i życiowego wszystkich przeżywających Wielki Post
  4. Wobec osobistej petycji do moderatora parafialnego w trybie żądania skrócenia czasu zmianki od dzisiaj będziemy przeprowadzać spotkanie z zegarkiem w ręku.
            5 minut na hymn.  
            5 minut na odmówienie tajemnicy
            5 minut na formację w skali miesiąca (!)
            Moderator kolejny raz składa oświadczenie, że przystaje na takie cenzurowanie czasu przez uczestników spotkań bez osobistego przekonania i bez osobistej akceptacji. Trudno wyobrazić sobie że tak szczątkowa formacja może cokolwiek wpłynąć na doskonalenie życia formowanego. Raczej należy uznać iż formacja na życzenie formowanych absurdalnie ustępuje miejsca marginalizacji.
 
            IV. Wyczytane w Różańcu
 
       Jak napisać testament? Jak pożegnać się z pozostającymi przy życiu w kilku mądrych, serdecznych zdaniach na cztery godziny przed śmiercią? Między innymi o tym w najnowszym, marcowym numerze Różańca, w artykule: Błogosławiony Hanik Kamili Falińskiej o nowym błogosławionym Ślązaku, kapłanie i męczenniku, ks. Janie Franciszku Masze, zamordowanym przez hitlerowców w grudniu 1942 roku, beatyfikowanym w listopadzie ubiegłego roku.

       Zachęcamy też do zapoznania z poprzednim, lutowym numerem biuletynu